Kiedy używać flesza

Niektórzy fotografowie sprzeciwiają się pomysłowi wykorzystywania lampy błyskowej lub latarki modyfikującej. Czasem dlatego, że nie pasuje do ich stylu, czasem dlatego, że nie czują się komfortowo używając lampy błyskowej w pierwszej kolejności.

Niektórzy jednak uwielbiają czuć miękkie, naturalne światło i wiedzą jak wykorzystać naturalne światło, by miało ogromną wartość w warunkach słabego oświetlenia.

Nie wspominając o tym, że taka wiedza i gotowość do przezwyciężania trudnych zadań w prawie każdych warunkach, może zwiększyć zaufanie wobec nas, a także nas uspokoić, dodać odwagi i wzmocnić pewność siebie. W pracy zawodowej trzeba mieć co najmniej podstawowy plan oświetlenia, aby móc uchwycić wyjątkowe dni z łatwością. Wysokiej klasy cyfrowe lustrzanki mogą być na tyle elastyczne, że robią zdjęcia w słabym oświetleniu, ale jest to gra kompromisów.

Jeśli natężenie światła jest zbyt niskie, będziemy mieli do czynienia z rozmyciem obrazu ze względu na rozmycie ruchu/drgania kamery, albo trzeba będzie zwiększyć poziom ISO na zbyt wysoki, co oczywiście zwiększa ziarnistość zdjęć, bałagan kolorów i znacznie zmniejsza zakres dynamiki. Dlaczego więc nie użyć wtedy lampy błyskowej? Możesz zacząć od prostej konfiguracji, z lampą błyskową zamontowaną na aparacie lub możesz używać bardziej kreatywnie lampy błyskowej w konfiguracji off-kamery, aby obrazy wyglądały bardziej emocjonalnie, a jednocześnie były dobrze wyważone. Lampy błyskowej możemy też używać m.in. do fotografowania detali w pomieszczeniu. Możesz stosować ją także na zewnątrz, gdy obiekt jest słabo oświetlony lub gdy obiekt podczas fotografowania będzie podświetlany.

Lampy błyskowej używaj również w następujących sytuacjach: podczas słonecznych dni, aby uniknąć gorących punktów i intensywnych cieni gdy świeci obezwładniające słońce; dla unikania oddziaływania koloru środowiska na odcień skóry fotografowanej osoby;     do zabawy, dodając różne kolory do zdjęć z żelami.