Problemy z wcześniakami

Rozwój każdego wcześniaka jest bardzo indywidualny


Wcześniak w chwili narodzin nie jest często gotowy na życie poza brzuchem mamy. Układy i narządy nie są jeszcze w pełni wykształcone, przez co wymaga on specjalistycznej opieki. Stan dziecka i stopień jego rozwoju zależą od tygodnia ciąży, w którym nastąpił poród. Skrajny wcześniak, urodzony ok. 22.tygodnia, będzie miał dużo więcej do nadrobienia niż maluszek urodzony np. w 36.tygodniu. Im wcześniejszy poród, tym również większe ryzyko powikłań (np. retinopatii, wylewów krwi w mózgu, sepsy) i opóźnień w rozwoju.

Aby zaspokoić głód noworodek ma tzw. Odruchy wrodzone: ssanie, szukanie, łykanie. Co prawda noworodek jeszcze dobrze nie widzi, ale bardzo łatwo namierza brodawki. Zaczyna jeść, jelita zaczynają trawić, wchłaniać, kurczyć się i wydalać resztki. W pierwszych dniach noworodek wydala zalegającą w jelitach smółkę (bardzo ciemna, prawie czarna kupa), potem przez kilka dni wydala kilka razy dziennie stolec brunatny (przejściowy), potem żółty z białymi grudkami.
 

 Co robić by przedwcześnie nie urodzić?

 
Niestety niewielki mamy na to wpływ. Nie znamy tak naprawdę mechanizmu zjawiska determinacji momentuporodu przedwczesnego jak również porodu o czasie.Wiemy, że wiele czynników genetycznych, środowiskowych oraz patofizjologicznych może mieć wpływ na wystąpienie porodu przedwczesnego, więc nie możemy mieć oczywiście na nie większego wpływu. Jeśli mówimy o uwarunkowaniach osobniczych, czy środowiskowych mamy na myśli np. dotychczasowe leczenie pacjentki, odżywianie, status psychosocjalny, przyzwyczajenia i zachowania pacjentki, stan zdrowia, wywiad rodzinny i wiele innych. Najważniejsze jest i dla nas lekarzy i dla pacjentek wczesne przewidywanie umożliwiające zapobieganiu rozwojowi pełnoobjawowego porodu przedwczesnego.
 

Jak często trzeba chodzić z wcześniakiem do lekarza, czy wymaga on częstszej opieki niż noworodek urodzony o czasie?

 
Napewno wiemy, że najważniejsze jest w jakim stanie urodził się noworodek i w którym tygodniu ciąży. Inaczej zapewne wygląda opieka nad dzieckiem urodzonym w 26 tygodniu ciąży, jeśli dodatkowo występowały typowe dla wcześniaków zaburzenia , a inaczej w przypadku dziecka urodzonego przedwcześnie w 32 tygodniu ciąży, które ważyło 1600 gram i samo podjęło po urodzeniu akcję oddychania i nie wymagało poważniejszych zabiegów wspomagających podstawowe procesy życiowe jak oddychanie, przyjmowanie pokarmów itd.
Jak często trzeba chodzić z wcześniakiem do lekarza? Czy wymaga on opieki częściej niż noworodek urodzony o czasie?

Innej opieki będzie wymagało dziecko urodzone w 26 tygodniu ciąży o wadze 800 gram, które będzie miało typowe powikłania dla wcześniaka, a innej dziecko też urodzone przedwcześnie ale w 32 tygodniu ciąży, o wadze 1800 gram, bez zaburzeń oddychania, odżywania i innych. Najważniejsze dla nas lekarzy i dla pacjentek jest wczesne rozpoznawanie i zapobieganie pełnoobjawowym porodom przedwczesnym.

Zobacz: http://www.milimini.pl/